YOGA’NIN BEŞ PRENSİBİ

Yedi bin yıldır bütün insanlığın kullandığı evrensel bir sağlık sistemi olan yoga beş prensipten oluşur.

Doğru nefes
Doğru egzersiz
Doğru gevşeme
Doğru beslenme
Doğru düşünce ve meditasyon

Sağlığımızı bozan şeylerden biride doğru nefes alamamaktır. En büyük besinimiz havadır. Oksijen bedenimize tam olarak alınmadığında sağlık sistemimiz bozulur. Yoga nefeslerle çalışılan bir sistemdir. Doğru nefes benliğimize köprü kurmamıza ve özümüzü keşfetmemize yardımcıdır. Doğru nefes burundan alınır ve burundan verilir. Üç bölümden oluşur.

Karın nefesi ; ciğerlerimizin en alt bölgesine alınan nefestir. Diyafram doğru kullanılarak nefes aldığımızda karnımız bir balon gibi şişmeli ve nefes verdiğimizde bir balon gibi inmelidir.

Göğüs nefesi; göğüs kafesi genişletilerek alınan nefestir.

Omuz nefesi; ciğerlerimizin en üst loplarına kadar alınan nefestir.

Yogik nefes bu üç nefesin birleşmesinden oluşur. Nefes önce karına alınır sonra göğse ve ordan omuza kadar çıkarılır. Nefes verilirken önce karından boşaltılmaya başlar ,sonra göğüs boşalır ve en son omuzlar aşağı iner.

Doğru egzersiz kişinin beden, zihin ve ruhsal sağlığına faydalıdır. Fiziksel egzersizler vücudun esnekliğini artırarak sağlam ve kuvvetli bir omurga oluşturur. Dolaşım, sinir ve sindirim sistemleri daha sağlıklı çalışır. İç organlar ve salgı bezleri düzene girer.

Doğru gevşeme üç bölümden oluşur.

Fiziksel gevşeme yorulan kasları gevşek bırakarak vücudu rahatlatmaktır.
Zihinsel gevşeme yavaş ve derin nefes alınarak bir kaç dakika sonra sakinleşmektir.
Ruhsal gevşeme insanın kendi gücünü keşfetmesiyle başlar. Kişi egosunu törpüleyip, üzüntü, kıskançlık, endişe, öfke, korkularıyla yüzleştiği zaman ruhsal gevşeme sağlanır. Yoga içimizdeki bu hazineyi keşfetmemizi sağlar.

Doğru beslenme doğal taze besinlerle beslenmektir. Pakete girmiş raf ömrü uzatılmış besinlerden , şekerden ve unlu , asitli gıdalardan uzak durmaktır. Yemek için yaşamamak, yaşamak için gerektiği kadar dengeli yemek gerekir.

Doğru düşünce ve meditasyonda ne düşünüyorsak o’yuz
Pozitif düşünebilmek , yaratıcı olabilmek sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir ruh demektir. Meditasyon daha bilinçli olmak , içimizdeki Sevgi’yi , ışığı ve bilgeliği çıkarmak, içimizdeki rehberin daha çok farkında olmak, gerçek benliğimize ,ruhumuza ulaşma yolunda son derece değerli bir araçtır. Meditasyon çalışmaları düzenli yapıldığında zihin kontrol altına alınır. Zihin sakinden hiç birşey düşünmüyorken kişi özüyle bütünleşir. Yoga kişinin özüyle birleşmesi, bütünleşmesidir.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *