Yoga felsefesine göre beş parmağımız doğadaki beş elementi temsil eder. Yoga çalışmaları sırasında, nefes çalışmalarında ve meditasyon anında el parmaklarımız farklı şekillerde birleştirilerek Mudralar yani kilitler oluşturulur.  Başparmağımız ateşi ve güneşi, işaret parmağımız hava ve nefesi, orta parmağımız gökyüzü ve uzayı, yüzük parmağımız toprak ve vücudu, serçe parmağımızda suyu temsil eder. Bu nedenle doğada mevcut olan şifa enerjisi  Mudralar sayesinde bedenimize sağlık kazandırır.

GYAN MUDRA (Bilgi-Meditasyon Mudrası)

yogaskania-iznik -yoga- merkezi

Başparmak ile işaret parmak çok bastırılmadan birleştirilir.
Faydası;  konsantrasyonu, hafızayı ve beyin gücünü güçlendirir, zihinsel ve ruhsal bozuklukları tedavi eder, uykuyu düzenler, meditasyona girmeyi kolaylaştırır.

 

ADHİ MUDRA (Enerji Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziBaşparmak avuç içine yerleştirilir ve diğer parmaklar başparmağın üzerine kapatılır.
Faydası; kan dolaşımını güçlendirir, bütün vücudu kuvvetlendirir, akciğerleri geliştirir ve daha uzun nefes tutmamızı sağlar. Nefes ne kadar uzun tutulursa ömrü  uzatır.

 

SHUNYA MUDRA ( Gökyüzü Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziOrta parmak kıvırarak avuç içine dokundurup başparmak ile orta parmağın üzerine bastırılır.
Faydası; işitme bozuklukları, kulak ağrısı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarda  tedaviye destek olarak uygulanır, iyi bir sonuç için  40-60 dakika uygulamak gerekir.

 


SURYA MUDRA ( Güneş Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziYüzük parmak bükülür ve başparmak ile alt boğumuna bastırılır.
Faydası; kolesterolü azaltır, vücut ısısını arttırır,  sindirimi düzenler, kilo verdirir.

 

 

VARUN MUDRA ( Su Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziBaşparmak ucu serçe parmak ucu birleştirilir.
Faydası; vücudun susuz kalmasından dolayı  oluşan hastalıklar giderilir, mide problemlerini düzenler, kanı temizler ve cildi güzelleştirir.

 

 

PRİTHİVİ MUDRA ( Toprak ve Vücut Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziBaşparmak ile yüzük parmak birleştirir.
Faydası ;  vücuda ve zihne kuvvet verir, cilt sağlığını güçlendirir, kilo aldırır, zihni sakinleştirir.

 

 

PRANA MUDRA ( Yaşam Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziYüzük ve serçe parmak ucuyla başparmak ucu birleştirilir.
Faydası; yaşam gücünü arttırır, bağışıklığı güçlendirir, göz hastalıklarını azaltır, gözleri güçlendirir, yorgunluğu ve halsizliği giderir.

 

 

LİNGA MUDRA ( Isı Mudrası)

Yogaskania-İznik Yoga MerkeziEller birbirine kenetlenir, sol elin başparmağı yukarıda kalarak sağ başparmak ve işaret parmakla etrafı sarılır.
Faydası; vücut ısı üretir ve fazla yağlar yakılır, akciğerleri ve solunum sistemini  güçlendirir, vücuttaki iltihabı kurutur, vücut direncini arttırır. Uygulanırken bol bol su içilmelidir.