Yoga felsefesine göre yaşam enerjisi bedenin meridyen denilen aküpunktür çizgileri boyunca akar.

MERKEZ MERİDYEN( YİN)

Pubik kemiğinden başlar ve yukarı doğru alt dudağın ortasında son bulur.
Dengede olduğunda yaratıcılık, canlılık, şefkat, kendi merkezinde olmak duyguları hakimdir. Dengesiz olduğunda karamsarlık, kendini boşlukta hissetmek, oradan oraya savrulmak, gaddar olmak en çok görülen duygulardır. Fiziksel sorunlarda supraspinatus kasında zayıflık ve öğrenme bozuklukları görülür.

YÖNETİCİ MERİDYEN( YANG)

Kuyruk sokumundan başlar omurga boyunca başın üzerinden dönerek burnun ucundan üst dudağın üzerinde biter.
Dengede olduğunda tam bir öz güven , öz disiplin, inisiyatifli olmak, değişen koşullara ayak uydurmak, etik olmak, üretken ve hoşgörülü olmak duyguları hakimdir. Dengesiz olduğunda değişime ayak uyduramamak, geçmiş zamanda yaşamak, hırs ve kontrolü kaybetmek duyguları sıkça görülür. Fiziksel sorunlarda Epifiz hormonu bozukluğu, uyku sorunları ve çökük omuzlar görülür.

MİDE MERİDYENİN ( YANG)

Gözümüzden başlayıp alnımıza çıkıp oradan ayak başparmağa kadar uzanır.
Dengede olduğunda başkalarıyla empati kurabilme , dengesiz olduğunda ise takıntı, depresyon, umutsuzluk ve beslenme bozuklukları görülür. Fiziksel sorunlarda ülser, gastrit,baş ağrısı, çene ağrısı, Boğaz şişmesi, boyun tutulması, diz ve kalça ağrıları görülür.

DALAK MERİDYENİ( YİN)

Ayak başparmağından başlayıp kalp hizasından koltuk altına kadar uzanır.
Dengede olduğunda geleceğe güvenle bakıp hayattan tat alabilmek, yeni düşünce ve fikirlerdeki açık olabilmek dengesiz olduğunda ise ,endişe ve geleceğe karşı kaygı duymak, risk almaktan korkmak, çok fazla sorumluluk alarak kendini zorlamak, depresyon gibi duygular hakim olur. Fiziksel sorunlarda iştah sorunları, anemi, alerji, hipoglisemi, şeker hastalığı, soğuk algınlığı ,sırt ağrıları görülür.

KALP MERİDYENİ( YİN)

Koltuk altından serçe parmağın ucuna kadar uzanır.
Dengede olduğunda fiziksel,ruhsal ,zihinsel canlılık, içten gülebilme, hayattan haz alabilme,neşeli olmak, dengesiz olduğunda vesvese, panik, kapris, dar bakış açısı, katı inançlar ve ahlaki kurallara sahip olmak, derin öfke duyguları hakimdir. Fiziksel sorunlarda kalp çarpıntıları ve ritm bozuklukları, baş dönmesi, göğüs ve omuz ağrıları, dış eti  kanamaları görürler.

İNCE BAĞIRSAK MERİDYENİ( YANG)

Serçe parmaktan başlayıp kol boyunca omuzdan boğazdan geçerek kuşağa kadar uzanır.
Dengede olduğunda risk alabilmek ve canlılık, dengesiz olduğunda eleştiri ve alay edilme korkusu, kendini ve sınırlarını bilememek gibi duygular hakimdir. Fiziksel sorunlarda diz sorunları, karın ağrısı, nefes almada zorluk, alt sırt ağrıları görülür.

İDRAR TORBASI MERİDYENİ( YANG)

Gözlerin iç köşesinden başlar, omurganın yanından belin altına iner, oradan küçük bir kıvrımla biraz yukarı çıkar, tekrar bacak arkasından aşağıya iner, küçük parmakta son bulur.
Dengede olduğunda merak, öğrenme ve gelişme arzusu, dengesiz olduğunda ölçüsüz yargılama, korkulara boyun eğme gibi duygular gelişir. Fiziksel sorunlarda omuz ve dirsek problemleri, romatizma, ayak ve bilek sorunları, ayakların içe dönmesi ve idrar kaçırma görülür.

BÖBREK MERİDYENİ( YİN)

Ayağın kavis altından başlar, ayağın üstünden bilek kemiği altından topuk arkasına gider, topuk arkasından daire çizerek bacağın içinden pubik kemiğine çıkar, biraz yukarıda son bulur.
Dengede olduğunda hayata olumlu bakıp dik yürüyebilmek,dengesiz olduğunda savurganlık, cimrilik duyguları hakim olur.
Fiziksel sorunlarda böbrek sorunları, ayak sorunları, alt sırt ağrıları, akne, sivilce, egzama, cilt sorunları, işitme zorluğu, göz sorunları ve uykusuzluk görülür.

DOLAŞIM MERİDYENİ( YİN)

Meme ucunun dış yanından başlar, yukarı kol kıvrımını takip ederek kolun içinden aşağıya iner, avuç içinden geçerek orta başparmak ucunda son bulur. Dengede olduğunda zevk alma, dengesiz olduğunda başta zonklama, uyku sorunları, yüksekten korkma, panik atak gibi duygular hakimdir. Fiziksel sorunlarda hormon dengesizliği, idrar sorunları, siyatik, bacak ağrıları görülür.

ÜÇLÜ ISITICI MERİDYENİ ( YANG)

Elin dış yüzünde yüzük parmağında başlar, kolun dışından yukarı dirsekten geçerek kulak arkasını dolaşır ve kaşın dışında son bulur.
Dengeli olduğunda huzur ve sakinlik, dengesiz olduğunda sürekli stresli bir hayat kendini gösterir. Fiziksel sorunlarda hızlı kilo değişimi, sindirim bozuklukları, tiroid sorunları, omuz sorunları, nedensiz ağlama ihtiyacı, alerji sorunları görülür.

SAFRA KESESİ MERİDYENİ ( YANG)

Göz ucu ile kaş ucu arasının dış köşesinde başlar, kuşağın altına iner, oradan başın yan tepesine çıkarak madeni para büyüklüğünde daire çizip başın arkasına gider. Tekrar arkadan alnın ortasına gider ve yeniden arkadan boyuna ve omuz arkasına gider, koltuk altından göğüs kafesine gider. Göğüs kafesi altından göğüs kafesini takip edip kalça kemiğinin üstüne gelir. Yine kalça üzerinde zikzak çizerek yan bacaklardan ayak bileğine gelir ve dördüncü parmakta son bulur.
Dengede olduğunda ayakları yere sağlam basan bir özgürlük duygusu hakimdir, dengesiz olduğunda kin gütme, aşırı kendine özen yada hiç kendine bakmama gibi duygular oluşur.
Fiziksel sorunlarda tek taraflı baş ağrıları, diz sorunları, boyun ağrıları, kabızlık görülür.

KARACİĞER MERİDYENİ (YİN)

Baş parmağın ikinci parmağa bakan iç kısmından başlar, bacağın iç kısmından kalça kemiğine gelir, kalçanın üzerinden ve bedenin yanından yukarı çıkarak göğsün ortasındaki kaburga arasında son bulur.
Dengeli olduğunda hayata karşı açık fikirli olmak, serin kanlı olmak duyguları aktiftir, dengesiz olduğunda hayata karşı öfke, bağımlılıklar ve sürekli savunma halinde olmak duyguları görülür.
Fiziksel sorunlarda karaciğer sorunları, uzun süreli baş ağrıları, yüksek kolesterol görülür.

AKCİĞER MERİDYENİ (YİN)

Üst göğüsten kol hizasında başlar, omuzdan aşağı kolun önünden avuç içine gelir ve baş parmak ucunda son bulur.
Dengede olduğunda rahat konuşabilmek ve rahat nefes alabilmek, dengesiz olduğunda konuşmada tutukluk, yüksek sesle bağırma isteği, nefes almada zorluk oluşur.
Fiziksel sorunlarda akciğer ve nefes sorunları, öksürük, astım, arka boyun ağrıları, ses kaybı, omuz ağrıları, depresyon, melankoli görülür.

KALIN BAĞIRSAK MERİDYENİ( YANG)

İşaret parmağından başlar, kol dışından yukarı omuz üzerinden köprücük kemiği hizasından boyuna, oradan ağzın kenarından burun dibinin kenarında burun deliğinde son bulur.
Dengeli olduğunda dik, dengeli ve öz güvenli duruş, kendini güçlü hissetme duyguları hakimdir, dengesiz olduğunda affedememek, geçmişte takılı kalmak duyguları görülür.

Fiziksel sorunlarda ayakların dışa dönmesi, kolit, kabızlık, ishal, adet dönemi ağrıları, yorgunluk, sırt ağrıları, çene ağrıları görülür.