ÇAKRA NEDİR?

Çakra Sanskritçe hareketli daire , tekerlek anlamına gelir. Bedendeki enerjinin aktığı yüzlerce enerji merkezi vardır. Bunlardan 7 ana enerji merkezine çakra denir. Çakraların her birinin hem fiziksel hemde şuursal bedenimizi etkileyen belirli fonksiyonları vardır. Her çakra bedenin endokrin sistemiyle ve salgı bezleriyle bağlantılıdır. Çakraların her birinin farklı özelliği , frekansı, rengi vardır ve her biri diğerleriyle bağlantılı ve enerji alışverişi durumundadır. Bedenimizin yaşamını sürdürmesi için gerekli enerji çakralar yardımıyla auramızın katmanlarından geçerek fiziksel bedenimize akar. Çakralarda oluşan blokajlar ve dengesizlikler bedenimizi olumsuz etkiler ve hastalıklar oluşmaya başlar.

cakralar

KÖK ÇAKRA (MULADHARA-KUNDALİNİ)

Kuyruk sokumu bölgesindeki enerji merkezidir. Üreme organlarıyla bağlantılıdır. Rengi kırmızıdır. İnsanın dünyevi olan herşeyle kurduğu ilişkiyi belirler. Kök çakra topraklamayı sağlayan bir enerji merkezidir. İnsanlar toprağa basarak negatif enerjiyi dönüştürmek, toprakta yetişen besinle beslenerek sağlıklı yaşamak için yaratılmış canlılardır. Medeniyetlerin ve teknolojinin gelişmesiyle insanlar topraktan uzaklaşarak sağlıksız yaşamaya başlamışlardır. Kök çakrada oluşan blokajlar topraktan uzaklaşmış olmalarından kaynaklıdır. Bu da insanlarda isteksizlik, basur, kuyruk sokumu kemiğinde ağrılar, romatizma ve düzensiz regl sorunlarını oluşturur.
YER: Omurganın bitimi ve kasık kemiği arasında
RENGİ : Kırmızı
BAĞLANTILI DUYU: Koku
MANTRA: Lam
NOTA: DO
ELEMENT: Toprak
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Bacaklar, ayaklar, omurga, kemikler, dişler, tırnaklar, makat, bağırsaklar, mesane ve sinir sistemleri
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ: Böbrek üstü bezleri , Adrenalin , Noradrenalin
ASANALARI: Prasaritta Padottasana
Wide Stance Forvard Bend
Shalabhasana Locust Pose

SWADHİSTANA ÇAKRA (SAKRAL)

Yaratıcılığın geliştiği, üretimin yaşandığı enerji merkezidir. Her türlü proje, Fikir ve üretimler bu çakrada gerçekleşir. Bu çakranın rengi turuncudur. Bedendeki istem dışı faaliyetler, otomatik güdülsel ilişkilerle ilgilidir. Bu çakrada oluşan blokajlar bel omuru sinirleri ve siyatik sinirlerinin yıpranması durumunda bacaklarda uyuşma ve güç kaybına neden olur. Böbrekler, rahim, idrar yolları enfeksiyonu , prostat gibi rahatsızlıklara kendini gösterir.

YERİ: Göbek deliğinin iki parmak altı
RENGİ: Turuncu
BAĞLANTILI DUYU: Tad alma
MANTRA: Vam
NOTA: RE
ELEMENT: Su
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Bağırsaklar, mesane, dalak, rahim
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ: Üreme bezleri
ASANALARI: Trikonasana Triangle Pose
Bakasana Crane Crow Pose

MANİPURA ÇAKRA(SOLAR PLEXUS-GÖBEK)

Mide bölgesinde göbek deliğinin dört parmak üstünde olan bu çakra sadece yediklerimizi değil yaşadığımız olaylarıda hazmetmekle ve sosyal ilişkilerle ilgili enerji merkezidir. Çin tıbbı bu çakraya solar (Güneş) demiştir. Depresyon kaynağı olaraktan bu bölgeyi göstermiştir. Depresyona en iyi gelen şey güneştir ve yazın mutlu,enerji dolu, kışın depresif ve üşengeç olmamızın nedeni güneşle olan bağımızdır. Bu çakrada oluşan blokajlar sindirim sistemini tetikler, karaciğer, pankreas, dalak etkilenir. Gastrit,kolit ve ülser gibi hastalıklar oluşur.

YERİ: Göbek deliği ile göğüs kafesi arasında (mide bölgesi)
RENGİ: Sarı
BAĞLANTILI DUYU: Görme
MANTRA: RAM
NOTA: Mİ
ELEMENT: Ateş
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Sindirim sistemi, pankreas, oniki parmak bağırsağı, karaciğer, dalak, göz, görme merkezleri
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLER: Pankreas – insülin ve pankreatin
ASANALARI: Dhanurasana Bow Pose
Ustrasana Camel Pose

ANAHATA ÇAKRA ( KALP )

Göğüs kafesinin tam ortasında yer alan enerji merkezidir. Tıptaki adı sternum ,halk arasında İman tahtası olarak bilinir. Burada sevgi ,hoşgörü ve şefkat saklıdır. Bedenimizdeki timüs bezi , dolaşım sistemi, kalp adalelerinin meridyenlerine bağlantılıdır. Bu çakrada oluşan blokajlar akciğer ve kalp rahatsızlıkları, sırt ağrılar, kronik öksürük,astım, panik atak, nefes darlığı ile ortaya çıkar.

YER: Göğsün tam ortası, vücudun merkezi
RENK: Yeşil
BAĞLANTILI DUYU: Dokunma duyusu
MANTRA : YAM
NOTA: FA
ELEMENT: HAva
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Kalp, göğüs, solunum yolları, sırtın üst bölgesi, akciğerler, dolaşım sistemi
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ: Timüs bezi ve hormonu, bağışıklık sistemi
ASANALARI: Utkatasana Chair Pose
Eka Pada Pranamasana On Legged Standing Pose

VİSSUDDHA ÇAKRA (BOĞAZ)

Bu enerji merkezi boğazın bulunduğu yerdedir. Bedenimizde tiroid beziyle bağlantılıdır. İletişim, kendini ifade edebilme, yüksek düşünsel süreçlerle ilgilidir. Konuşurken bağırıyorsan ve giderek sesin yükseliyorsa ifade etmiyorsun demektir. Çok konuşmak, çok bağırmak ifade etmek değildir. İfade ettiğin enerji kurduğun iletişimde herşeyden daha önemlidir. Bu çakrada oluşan blokajlar boyun omur sistemini, burun,ağız ve ses tellerini etkiler, ense, boyun ağrısı , forenjin endokrinal sistemin bozulmasına neden olur.

YER: Boğaz bölgesi
RENK: Mavi
BAĞLANTILI DUYU: İşitme duyusu
MANTRA: HAM
NOTA: SOL
ELEMENT: Hava
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Boğaz, ağız bölgesi, Boyun, omuzlar, ense, dişler, kulaklar, tiroit salgı bezleri
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ : Tiroit bezleri
ASANALARI: Viparita Karanı Mudra
Ardha Sarvangasana
Purvottanasana Reverse Plank Pose

AJNA ÇAKRA (ALIN-ÜÇÜNCÜ GÖZ)

İki kaşın ortasında yer alan enerji merkezidir. Farkındalığın deneyimlendiği , altıncı his denilen içsel deneyimlerin yaşandığı yerdir. Ajna çakra uzun bir yolculuğun altıncı evresidir. Beyin ve tüm vücut sisteminin yönetici kanalıdır. İdrar kesesi ve bağırsak meridyenleri ile bağlantılıdır. Bu çakranın görevini yapabilmesi için alttaki beş çakranın açık olması gerekir.Üçüncü gözde oluşan blokajlar görme kaybı, sinüs, konsantrasyon bozukluğu, göz tansiyonu gibi hastalıklara neden olur.

YER: İki kaşın ortası
RENGİ: Mor
BAĞLANTILI DUYU: Altıncı his , sezgiler
MANTRA:AUM
NOTA: LA
ELEMENT: Ateş
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Yüz, baş, sinir sistemi, hipofiz, gözler, beyin , beyincik
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ: Hipofiz, Vasapressin
AJNA ÇAKRA ÇALIŞMASI: Görsel çalışmalar, meditasyon, psikoterapi, hipnoz, reiki, imajinasyon çalışması, nefes teknikleri

SAHASRARA ÇAKRA( TAÇ)

Kafatasının bıngıldak denilen bölgedeki enerji merkezidir. Varoluşla bağlantı kurmamızı ve aydınlanmamızı sağlar. Rengi bütün renklerin birliği olan beyaz renktir. Var olan bütün enerjilerin karışımıdır. Epifiz beziyle bağlantılıdır. Bu çakrada oluşan blokajlar migren, baş dönmesi, timörler, sinirlerin aşırı hassasiyeti, uyku bozuklukları gibi hastalıkları tetikler.

YER: Başın tepesinde ,en ortada, en yüksek noktada
RENK: Beyaz
BAĞLANTILI DUYU: Bütün çakraların duyuları, duyular üstü
MANTRA: Hepsinin üzerinde
NOTA:Sİ
ELEMENT: Tüm elementler
ETKİLEDİĞİ FİZİKSEL BÖLGELER: Beyin, kafatası, beyin zarı
ETKİLEDİĞİ SALGI BEZLERİ: Epifiz bezi
ASANALARI: Tadasana Standing Pose

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *